Vestas: Sänkt värdering på grund av sänkta marginalutsikter

Intensiv prispress, kostnadsinflation och växande kinesisk konkurrens utgör utmaningar.

Tancrede Fulop 2025-06-17 | 12:50
Facebook Twitter LinkedIn

I den här fotoillustrationen visas Vestas Wind Systems A/S logotyp på en smartphone och en datorskärm.

Editor's Note: Denna analys publicerades ursprungligen som en aktienota av Morningstar Equity Research.

Morningstarbetyg för Vestas Wind Systems


Vestas vinstmål är ambitiöst

Vi ändrar analytiker som bevakar Vestas VWS, ett av de ledande företagen inom tillverkning, försäljning och service av vindkraftverk.

Slutsatsen: Vi sänker Vestas uppskattade verkliga värde med 17% till 135 DKK. Vi behåller våra betyg “ingen ekonomisk vallgrav”, “standard kapitalallokering” och “hög osäkerhet”. På nuvarande nivåer är aktien attraktiv.

  • Under de senaste 12 månaderna har Vestas aktie sjunkit med 40% på grund av ett negativt sentiment kring vindindustrin, makroekonomisk osäkerhet och en svag utveckling inom servicesegmentet.
  • Även om Vestas drar nytta av en viss kundbeständighet i sin Services-verksamhet, gör avsaknaden av teknisk överlägsenhet och meningsfull produktdifferentiering att företaget utsätts för intensiv priskonkurrens, vilket stöder vår värdering att bolaget inte har någon ekonomisk vallgrav.

Framöver: Vi förväntar oss att bolaget levererar 14 GW vindkraftverk under 2025, med intäkter som når mittpunkten i prognosen på 19 miljarder euro.

  • Vi ser en blygsam marginalförbättring från 4,3% till 4,6% år 2025. Detta är fortfarande i den nedre delen av Vestas guidade intervall på 4%-7%, vilket återspeglar risker från tidiga utmaningar inom offshoreproduktion och högre enhetskostnader som kan begränsa bolagets förmåga att nå sina mål.

Långsiktigt perspektiv: Vestas siktar på en EBIT-marginal på 10% på lång sikt, vilket vi anser vara alltför ambitiöst med tanke på att bolaget fortfarande är utsatt för intensiv prispress, kostnadsinflation och potentiell konkurrens från expanderande kinesiska OEM-företag.


Författaren eller författarna äger inga aktier i de värdepapper som nämns i denna artikel. Läs mer om Morningstars redaktionella policy.

Facebook Twitter LinkedIn

About Author

Tancrede Fulop  Är aktieanalytiker för Morningstar

© Copyright 2025 Morningstar, Inc. Alla rättigheter förbehållna.

Användarvillkor        Privacy Policy        Cookie Settings        Upplysningar