et har andelen som fondsparar privat ökat från 66 till 71 procent. Av fondspararna har 21 procent ett fondvärde över 100.000 kronor och 27 procent under 25.000 kronor. Ytterligare resultat presenteras på föreningens hemsida (länk till vänster).
et har andelen som fondsparar privat ökat från 66 till 71 procent. Av fondspararna har 21 procent ett fondvärde över 100.000 kronor och 27 procent under 25.000 kronor. Ytterligare resultat presenteras på föreningens hemsida (länk till vänster).
Bland de tio mest valda PPM-fonderna lyckades Sveriges största teknikfond allra bäst i juni
Teknikfonder fortsatt i toppskiktet medan Brasilien- och Latinamerikafonder kämpade i motvind.
De nya europeiska riktlinjerna kan komma att påverka mer än 1.600 fonder
Här är en titt på hur investerare styrde fondflödena i det europeiska hållbara fondlandskapet und...
Bland de tio mest valda PPM-fonderna lyckades Sverigefonder bäst i maj
Med tanke på OpenAI-driven Azure-tillväxt, expanderande hybridmolnmiljö och en ökad uppskattning ...
Powell säger att Fed behöver "större klarhet" om hur tullar kommer att påverka tillväxt och infla...
Vi anser fortfarande att aktien är väsentligt övervärderad trots den senaste tidens svaghet.
Invesco Energy S&P US Select Sector UCITS ETF och SPDR S&P US Energy Select Sector UCITS ETF var ...
Efter att ha fallit i onåd kanske investerare vill ta en ny titt på en av lyxsektorns tidigare st...
Jonas Lindmark var från 2000 till 2013 analyschef och ansvarig utgivare på Morningstar i Sverige. Därefter webbredaktör och från 2020 informationschef. Tidigare var han under nio år ansvarig för fondbevakningen i tidningen Affärsvärlden.