5 aktier att köpa för att dra nytta av Trumps handelsavtal

Plus, vår syn på Nvidia inför rapporten och vad vi tycker om REITs idag.

David Sekera, CFA 2025-05-23 | 6:48
Facebook Twitter LinkedIn

 

 

Viktiga slutsatser

  • Vår syn på inflationen
  • Vi kikar närmare på Nvidia, Home Depot och andra företag inför deras rapporter
  • Ska du köpa REITs idag?
  • Veckans aktieval

Susan Dziubinski: Hej och välkommen till The Morning Filter. Jag är Susan Dziubinski från Morningstar. Varje måndag morgon pratar jag med Morningstar Research Services Chief US Market Strategist Dave Sekera om vad investerare bör ha på sina radar, lite ny Morningstar-forskning och några aktietips eller varningar för den kommande veckan.

Innan vi sätter igång har vi en programmeddelande. Vi kommer inte att streama ett nytt avsnitt av The Morning Filter nästa måndag, 26 maj, eftersom det är Memorial Day. Så idag kommer Dave och jag att klämma in två veckors innehåll i ett program. God morgon, Dave.

På fredag efter marknadens stängning, nedgraderade Moody’s USA:s kreditbetyg med ett steg till AA1. Och när vi streamar detta på måndag morgon ser aktieterminerna ut att sjunka, så vad ska investerare tänka om nedgraderingen?

David Sekera: Hej, god morgon, Susan. Jag hatar att börja programmet med en cynisk ton, men för att vara helt ärlig tycker jag att nedgraderingen är helt meningslös i det här läget och jag tror inte att det är det som påverkar aktieterminerna i morse. Realistiskt sett, när jag tänker på kreditbetyg, vad är skillnaden mellan AAA och AA1? Särskilt när det gäller statsskulder. Det är egentligen mer symboliskt än något annat. När man tänker på riskerna med amerikanska statsobligationer är den enda verkliga risken att kongressen vid någon tidpunkt inte kan anta en resolution om skuldtaket och att det kan uppstå någon form av kortfristig betalningsinställelse.

Men även om det skulle inträffa skulle det inte vara särskilt långvarigt och det skulle inte innebära någon förlust av kapital. Jag antar att den amerikanska regeringen troligen skulle betala räntan under den perioden innan något förfallit skulle betalas. Så jag tror helt enkelt inte att det påverkar aktierna. Jag tror inte att det är betydelsefullt. Och när jag tittar på kreditbetygen från andra kreditvärderingsinstitut ser jag att S&P nedgraderade den amerikanska regeringen redan 2011. Fitch hade nedgraderat 2023.

Så varför sänkte Moody’s kreditbetyget nu? Ärligt talat, vad är skillnaden mellan nu och för ett år sedan, två år sedan, tio år sedan? Jag vet inte. Jag kan inte svara på det. Men vad jag kan säga är att jag inte tror att det finns någon som säljer amerikanska statsobligationer idag för att Moody’s nu har sänkt kreditbetyget från AAA till AA1.

Vår syn på inflationen

Dziubinski: Låt oss prata om inflationen. På ytan tyder förra veckans siffror för KPI och PPI på att inflationen avtar, men har dessa siffror redan tagit hänsyn till effekterna av tullarna?

Sekera: Det är väldigt svårt att avgöra utifrån en månadsrapport om tullarna har någon inverkan på inflationen och i så fall hur stor. I det här fallet vet jag att Preston Caldwell, Morningstars chefsekonom för USA, har påpekat att bostadsinflationen, som varit den största drivkraften för inflationen under 2024, har fortsatt att sjunka. Jag tror att han förväntar sig att den nedåtgående trenden kommer att fortsätta under resten av året och in i nästa år. Han noterade dock att det fanns vissa tidiga tecken på att tullarna påverkar varaktiga konsumtionsvaror, exklusive bilar. Jag tror att priserna där har ökat med sammanlagt 1 % under de senaste två månaderna.

Å andra sidan, eftersom han är ekonom och det är ju vad ekonomer alltid gör, noterade han att priserna på nya bilar har varit oförändrade under de senaste två månaderna, trots prognoser om att bilar kommer att stiga med i genomsnitt 5 % på grund av tullarna. Så ja, det kan finnas vissa tullrelaterade prispåverkningar i vissa kategorier, men det har kompenserats av några av de större, tyngre kategorierna. Jag tror helt enkelt inte att tullarna har haft någon större betydelse ännu eller att de verkligen syns i siffrorna ännu för att man ska kunna dra några slutsatser eller identifiera någon specifik trend.

Dziubinski: Så, bortsett från tullarna, vad tyckte du om inflationssiffrorna?

Sekera: Som vi har diskuterat de senaste veckorna är jag fortfarande av den åsikten att man på kort sikt bör ignorera siffrorna. Jag tror att det kommer att vara mycket mer brus än signaler i dessa siffror under åtminstone de närmaste månaderna. Sammantaget tror jag att dessa siffror inte säger oss något om vad marknaden kommer att prissätta på lång sikt och vad Fed kommer att göra, förrän vi får klarhet i hur handelsförhandlingarna kommer att utvecklas.

Så för tillfället, om du försöker hålla ett öga på vad du tror att Fed kommer eller inte kommer att göra under de närmaste månaderna, skulle jag rekommendera att du håller ett öga på inflationsförväntningarna. Några olika saker som du kan följa är fem- och tioåriga breakevens eller kanske fem-fem-terminer. Det är det jag personligen tittar mest på. Det man försöker göra är att mäta vad marknaden tror att inflationen kommer att vara om fyra eller fem år, med start om fem år. Om du är intresserad av att kolla upp det kan du gå till vilken sökmotor du vill och skriva in ordet Fred, som är den webbplats där Fed publicerar all sin data. Skriv bara in ”five-year/five-year forward inflation expectations” så kommer du direkt dit. Jag tror att det är en av de indikatorer som Fed kommer att följa noga för att avgöra om inflationstrycket verkligen börjar påverka inflationsförväntningarna.

Dziubinski: En annan uppgift som Fed lägger stor vikt vid är PCE-siffran, och vi kommer att få ytterligare en PCE-siffra under den sista veckan i maj, före Fed:s möte i juni. Har du några tankar om hur mötet i juni kommer att se ut, vad Fed kan tänkas göra, eller är det helt enkelt för oklart i nuläget?

Sekera: Om man tittar på inflationssiffrorna för de senaste månaderna tror jag att det räcker för att ta bort trycket på Fed att sänka eller ändra federal funds rate inom den närmaste framtiden. Personligen tror jag att de kommer att avvakta och se vart de hårda siffrorna leder dem, särskilt vad deras syn blir på de långsiktiga effekterna av hur tullförhandlingarna än slutar, samt de inflationsförväntningar som de ser prissättas på marknaden. Så länge det inte sker några större förändringar i något av dessa avseenden tror jag att de, om de kan, kommer att försöka vänta ut förhandlingarna, se hur de faller ut och vilka slutsatser som dras innan de vidtar några åtgärder när det gäller federal funds rate.

Håll ögonen på Nvidia, Home Depot och andra inför resultatrapporterna

Dziubinski: På resultatsidan har vi både Home Depot HD och Lowe‘s LOW som rapporterar denna vecka. Vad tror Morningstar om utsikterna för de båda företagen inför resultatrapporterna?

Sekera: Jag har faktiskt pratat med Jaime Katz. Hon är vår aktieanalytiker som följer båda dessa företag, och enligt hennes åsikt tror hon att Lowe‘s kommer att överträffa Home Depot på kort sikt. Hon noterade särskilt att Lowe‘s riktar sig till personer som gör mindre renoveringsprojekt i hemmet. Hon har inte sett några störningar eller förändringar i konsumenternas beteende eller aktivitet inom dessa områden. Home Depot riktar sig dock till större renoveringsprojekt, med mycket högre prispunkter och betydligt dyrare produkter. I det här fallet, med en avmattning i ekonomin, tror vi att det kommer att hålla tillbaka tillväxten inom dessa stora projekt under de närmaste kvartalen. Slutligen noterade hon att tullarna sannolikt kommer att påverka Lowe‘s något mindre än Home Depot på sikt.

Dziubinski: Ser någon av Home Depot eller Lowe‘s aktier attraktiva ut ur ett värderingsperspektiv idag?

Sekera: Båda är företag med breda konkurrensfördelar, men jag skulle säga att ingen av dem är särskilt attraktiva just nu. Lowe‘s är ett 3-stjärnigt bolag, handlas i stort sett till vårt verkliga värde och ger en utdelningsavkastning på 2 %. Home Depot ser lite dyr ut med en premie på 25 %. Det räcker för att placera det i 2-stjärnigt territorium, och de betalar en utdelningsavkastning på 2,4 %. Så enligt min mening är ingen av dem nödvändigtvis ett köp just nu.

Dziubinski: För att fortsätta på temat detaljhandel rapporterade Walmart WMT sina resultat förra veckan. Rapporten i sig verkade bra, men ledningen antydde att priserna skulle stiga på grund av tullar. Kan du analysera resultaten för oss?

Sekera: Walmarts siffror ser ut som om de precis klarade konsensusförväntningarna. Den totala omsättningen ökade med 2,5 % för kvartalet, men när man bryter ner siffrorna är det egentligen samma historia som vi har sett under en längre tid. Försäljningen i jämförbara butiker ökade med 4,5 % i de inhemska butikerna. Mycket av det beror på den tillväxt de har haft och att människor byter från traditionella stormarknader till Walmart, så jag vet att deras livsmedelsförsäljning också ökade med några procent. Som du nämnde erkände ledningen att tullarna kommer att leda till högre priser för olika produktkategorier och att dessa högre priser och en viss försvagning av konsumenternas förtroende sannolikt kommer att tynga efterfrågan på kort sikt under de närmaste kvartalen.

Dziubinski: Walmart-aktien ser fortfarande väldigt övervärderad ut efter resultatrapporten. Berätta lite om hur Morningstars syn på Walmart skiljer sig från marknadens.

Sekera: Aktien handlas med en premie på 50 % jämfört med vårt verkliga värde, vilket placerar den i 1-stjärnigt territorium. Sammantaget var resultatet i linje med vår prognos. Våra analytiker noterade att de inte planerar att göra några egentliga justeringar av sina prognoser för räkenskapsåret 2026, så vi räknar fortfarande med en omsättningstillväxt på 4 % och en vinst per aktie på 2,68 dollar. På längre sikt räknar vi fortfarande med en tillväxt på omkring 5 % på längre sikt. Vi ser helt enkelt inte den typ av tillväxt som skulle motivera den nuvarande värderingen på marknaden när man verkligen tänker på företagets långsiktiga utsikter. Och bara för att ge en indikation på hur högt värderad denna aktie är, handlas den just nu till nästan 37 gånger framtida vinst. Det är betydligt högre än många av de teknikföretag som vi bevakar.

Dziubinski: Okej. På tal om teknik, låt oss prata om några teknikföretag, med början med Nvidia NVDA, som rapporterar sitt resultat strax efter Memorial Day. Aktien verkar återhämta sig från aprilnedgången, men ligger fortfarande under sin högsta nivå någonsin. Hur ser aktien ut idag ur ett värderingsperspektiv?

Sekera: Ur vår synvinkel tror jag att den kanske har gått lite för långt på kort sikt efter den senaste veckans uppgång. Den stängde i fredags på cirka 135 dollar per aktie, vilket är över vårt skattade verkliga värde på 125 dollar, men fortfarande inom ett 3-stjärnigt intervall. Så vi får se hur resultatet blir och hur aktien kommer att handlas efter det.

Dziubinski: Nvidia meddelade i april att man skulle göra nedskrivningar på 5,5 miljarder dollar på grund av nya restriktioner i Kina. Vad kommer du att lyssna efter när resultatrapporten presenteras i slutet av månaden?

Sekera: I stort sett tror jag att det kommer att vara samma sak som vi har hört de senaste fyra till sex kvartalen, vilken typ av prognoser de kommer att ge för den framtida tillväxten, eventuella kommentarer om den långsiktiga tillväxtdynamiken för AI, eventuella förändringar i användningsmönstren för AI och hur det kan påverka hyperscalers investeringsplaner, och kanske om de har några ledtrådar om andra nya produktutvecklingar som pågår. Jag kommer också att lyssna för att höra om de handelsavtal som nyligen har ingåtts med utländska regeringar kommer att göra någon verklig skillnad för Nvidia totalt sett. Jag menar, generellt sett är vår investeringsteori här på kort sikt att företaget har kunnat sälja allt de tillverkar till i stort sett vilket pris de vill, så jag är inte nödvändigtvis säker på att dessa nya handelsavtal verkligen kommer att göra någon skillnad för deras prognoser för de närmaste kvartalen.

Dziubinski: Ett par cybersäkerhetsföretag, Palo Alto PANW och Zscaler ZS, kommer att rapportera sina resultat under de närmaste veckorna. Ge oss höjdpunkterna för båda dessa aktier. Ser någon av dem attraktiv ut, Dave?

Sekera: Palo Alto är en aktie med 3 stjärnor och en rabatt på 8 %. Det är ett brett ekonomiskt skydd, men med hög osäkerhetsgrad. Det är en aktie som vi lyfte fram i vårt avsnitt av The Morning Filter den 14 april, då den handlades med 4 stjärnor. Vi tyckte att den såg ganska attraktiv ut, särskilt eftersom jag, som du vet, är en stor fan av cybersäkerhetsbranschen. Zscaler var faktiskt en aktie med 4 stjärnor för ett år sedan. Nu har den stigit så mycket att den handlas med en premie på 18 %, vilket ger en 2-stjärnig aktie. Aktien har gått starkt hittills i år. Den har stigit med 39 % sedan årsskiftet. Sammantaget tycker jag att man bör hålla ett öga på dessa aktier. Jag ser verkligen fram emot att kunna köpa vid eventuella nedgångar. Efter att Fortinet FTNT nyligen rapporterade hade aktien till exempel en ganska blygsam nedgång. Marknaden hade förväntat sig en höjning av prognosen, vilket inte skedde, men nedgången varade inte särskilt länge och aktien började genast stiga igen. Det här är alltså aktier att hålla ögonen på om man vill engagera sig, man måste leta efter de tillfällen då marknaden ger en möjlighet att gå in.

Dziubinski: När vi pratade med Morningstars teknikchef Eric Compton i The Morning Filter för några veckor sedan påpekade jag att cybersäkerhetsföretagen inte skulle påverkas särskilt mycket av tullarna. Om det inte kommer att vara ett samtalsämne under resultatrapporteringen, vad vill du då höra från dessa två företag?

Sekera: Ja, det är precis samma sak som vi lyssnar på varje kvartal, egentligen bara vilka affärstrender som råder, hur tillväxtutsikterna ser ut, om de har några nya produktutvecklingar på gång, kanske hur artificiell intelligens kan komma att påverka deras verksamhet på kort sikt. Men egentligen inget specifikt eller annorlunda än vad vi brukar lyssna efter i det här området.

Dziubinski: Och slutligen, Salesforce CRM rapporterar sitt resultat efter Memorial Day. Företaget har varit en favorit hos Morningstar, så varför gillar Morningstar företaget och hur ser aktien ut ur ett värderingsperspektiv inför resultatrapporten?

Sekera: Ja, ur ett värderingsperspektiv är det en aktie med 3 stjärnor som handlas med 7 % rabatt, så den är inte nödvändigtvis särskilt attraktiv, men som du påpekade är det en aktie som har varit en favorit inom tekniksektorn för vårt team under en längre tid. Så även om den inte nödvändigtvis är värd 4 stjärnor, är det här en aktie som jag skulle säga är värd att titta på, även om den bara har 3 stjärnor, om du letar efter något inom tekniksektorn och vill engagera dig. Kanske kan man börja med en liten position och sedan öka om aktien går ned.

Men totalt sett, när vi tittar på tekniksektorn, är detta i stort sett alltid ett av de namn som hamnar högst upp på våra skärmar. Det har helt enkelt den bästa kombinationen av tillväxt, potential för ytterligare marginalökning över tid och en stark balansräkning, vilket, om vi går in i en konjunkturnedgång, säkert skulle ge företaget en stor buffert mot nedgångar.

Ska man köpa REIT-aktier idag?

Dziubinski: Dags för vår tittarfråga för veckan. En av våra podcasttittare från YouTube, Ozzy, vill veta vad du tycker om REIT och varför de verkar ha fastnat ur ett värderingsperspektiv.

Sekera: Ja, det har varit en mycket negativ marknadssentiment inom REIT-sektorn under en längre tid. Sektorn har underpresterat marknaden betydligt under 2023 i takt med stigande räntor, vilket naturligtvis är logiskt eftersom det är så starkt korrelerat med företagens underliggande finansieringskostnader.

Under 2024 var de fortfarande en av de mest impopulära tillgångsklasserna på marknaden, och när jag tänker på vad som hände under 2024 var marknaden i viss mån så fokuserad på och jagade AI-aktier att REIT-aktier helt enkelt hamnade på efterkälken.

Nu finns det förstås fortfarande en hel del oro kring kontorslokaler i städer, i synnerhet hur mycket extra utrymme som fortfarande finns och som behöver absorberas, en fråga som marknaden fortfarande brottas med, och jag tror att vi i viss mån också gör det, nämligen hur mycket kontorsutrymme och hur mycket tillväxtutrymme vi kommer att ha de närmaste åren i en värld med hybridarbetsformer. Men inom REIT finns det också mycket detaljhandelsyta, förmodligen mer än vad som behövs, så det kommer troligen att behövas en omstrukturering även inom dessa områden.

Jag tror därför att marknaden väntar på att se hur detta kommer att utvecklas under de närmaste åren. De flesta fastigheter har tre- till femåriga kontrakt, om inte längre, för hyresgästerna, så vi förväntar oss att några av dessa kontrakt börjar löpa ut under de närmaste åren, så det kan hända att några läggs åt sidan eller inte förnyas, så vi tittar på förnyelserna och hur mycket prisstyrning som är möjlig inom REIT-bolagen.

Om vi tittar på sektorn som helhet är den attraktiv ur ett sektorsperspektiv, med en handel på 10 % under verkligt värde, vilket är en mycket större rabatt än marknaden, som för närvarande bara handlas med några procent i rabatt. När vi tittar på vår REIT-täckning totalt sett vill jag påpeka att av de aktier vi täcker är det bara tre som är övervärderade och har 2 stjärnor, och det är aktier som vi har specifika skäl att tro att marknaden övervärderar på kort sikt. En av de aktier som fått 2 stjärnor är till exempel Digital Realty, som är ett datacenter-REIT, och som hamnade i kläm som en andra derivataffär på artificiell intelligens.

Resten av aktierna i sektorn har 3 till 5 stjärnor, vilket innebär att de är rätt värderade eller attraktiva i nuläget, och jag föredrar fortfarande att hålla mig till de REIT-bolag vars hyresgäster är mer defensivt inriktade, så jag letar efter REIT-bolag inom hälso- och sjukvårdssektorn, kanske lagrings-REIT-bolag och trådlösa torn ser också attraktiva ut.

Veckans aktieval

Dziubinski: Tja, tittare och lyssnare, fortsätt att skicka era frågor till Dave och mig. Ni kan nå oss på themorningfilter@morningstar.com. Och som en påminnelse, Dave och jag kommer att spela in ett specialavsnitt av The Morning Filter på Morningstar Investment Conference i Chicago den 24 och 25 juni. Vi hoppas att vi ses där, och ni kan läsa mer om Morningstar-konferensen i programinformationen.

Det är dags. Det är dags för dagens avsnitt av The Morning Filter. Den här veckan har du, Dave, tagit med fem aktier som tittarna kan köpa efter några av president Trumps handelsavtal. Förklara vad du menar med det.

Sekera: Ja, först och främst måste jag nog varna investerarna om att det här är investeringar, inte nödvändigtvis aktier som vi letar efter för snabba, kortsiktiga affärer. Men det här är aktier som jag har granskat, jag har letat efter företag vars aktier redan var undervärderade innan några av dessa handelsavtal tillkännagavs. Sedan letade jag inom den gruppen efter företag som kommer att gynnas av att andra länder lovar att köpa mer amerikanska varor och/eller utländska företag som har lovat att investera mer i att bygga ut ny tillverkningskapacitet i USA.

Så jag tror att det ger en kombination av dels en möjlighet att stärka tillväxten, och med den tillväxten bör man kunna få en viss marginalförbättring eftersom man kan utnyttja de fasta kostnaderna på de högre försäljningssiffrorna. Men också ur ett handelsmässigt perspektiv, där nyheterna bör fungera som en mild katalysator som hjälper dessa aktier att stiga mot vårt verkliga värde under de närmaste kvartalen eller de närmaste åren.

Dziubinski: Ditt första aktieval denna vecka är Boeing BA. Ge oss några nyckeltal.

Sekera: Ja, det är en aktie med 4 stjärnor som handlas med 15 % rabatt. Det är ett företag som vi bedömer ha en bred ekonomisk konkurrensfördel, även om det har en hög osäkerhetsgrad.

Dziubinski: Förra veckan höjde Morningstar sitt uppskattade verkliga värde för Boeing med 20 % efter en stor order från Qatar Airways. Förklara varför ni höjde det verkliga värdet och varför aktien är ett val denna vecka.

Sekera: Ja, jag menar att det inte bara har gynnats av den affären utan av en rad olika handelsavtal. Vi ser att många fler företag och regeringar lovar att köpa fler flygplan från Boeing. Det kommer också att gynnas av att många andra länder nu ökar sina försvarsutgifter, så jag tror att det kommer att dra nytta av båda dessa olika katalysatorer. Men flygplanen och den ökning vi ser, samt antalet kontrakt och löften om att köpa dessa flygplan, ökar bara deras fleråriga orderstock, och det är just den högre orderstocken under de närmaste åren som ökar intäktsflödet, vilket resulterade i en 20-procentig ökning av vårt verkliga värde. Och jag tror att det andra som händer här är att investerarna helt enkelt börjar känna sig mer bekväma med att investera i Boeing. Det har verkligen gynnats av att man har fått in en ny ledningsgrupp som verkligen har kunnat hjälpa till att rensa upp några av de produktions- och säkerhetsproblem som företaget har kämpat med under de senaste åren.

Dziubinski: Ditt nästa val denna vecka är en aktie som du rekommenderade för inte så länge sedan i programmet, Lockheed Martin LMT. Gå igenom siffrorna.

Sekera: Lockheed är en aktie med 4 stjärnor som för närvarande har en rabatt på 13 % och en ganska attraktiv avkastning på 2,8 % för sin utdelning. Vi ger företaget en bred ekonomisk konkurrensfördel och en medelhög osäkerhet.

Dziubinski: Berätta lite om hur Lockheed Martin passar in i temat handelsavtal, Dave. Det finns faktiskt flera olika exempel på ökade försvarsutgifter globalt, men jag tror att det mest konkreta exemplet på senare tid är det handelsavtal som har ingåtts med Saudiarabien, som inkluderar en ökning av försvarsutgifterna. De planerar att öka utgifterna för utrustning som militära transportflygplan, antiballistiska missilsystem, missilförsvarssystem och drönare, allt som bör gynna företaget på sikt. Europa ökar också sina utgifter för försvarsutrustning, och slutligen ser det ut som att även USA:s budget kommer att öka försvarsutgifterna, så det är en långsiktig medvind för försvarssektorn, och Lockheed är ett av de företag som vi anser är undervärderade idag.

Dziubinski: Ditt tredje aktieval denna vecka är Fluor FLR, som är ett mindre bolag. Berätta om det.

Sekera: En aktie med 4 stjärnor och 26 % rabatt. Det är inte ett av mina typiska val, eftersom det inte har någon ekonomisk skyddsvall och dessutom är mycket osäkert, men med den här katalysatorn i ryggen och med en så stor säkerhetsmarginal tycker jag att det ser ut som en intressant investering just nu.

Dziubinski: För dem som inte är bekanta med Fluor kan jag berätta att företaget tillhandahåller tjänster inom teknik, upphandling, konstruktion, tillverkning, drift och underhåll. Hur passar dessa verksamheter in i temat med Trumps handelsavtal?

Sekera: Ja, det handlar helt enkelt om alla dessa handelsavtal och löften, inklusive åtaganden om att bygga nya tillverkningsanläggningar i USA, och det gäller många olika sektorer: teknik, fordonsindustri, läkemedel, energi och infrastruktur. När jag tänker på all nybyggnation som pågår, all ny infrastruktur som måste byggas kring den nya tillverkningskapaciteten, så kommer man att behöva någon som kan hantera all teknik och konstruktion av dessa projekt, och vi tror att Fluor kommer att gynnas av detta.

Dziubinski: Och ditt nästa val denna vecka är Wesco International WCC, som är ett annat mindre företag. Berätta mer om det.

Sekera: Wesco har fått 4 stjärnor, handlas med 20 % rabatt, har inte särskilt hög direktavkastning, bara cirka 1 %, men företaget har en smal ekonomisk konkurrensfördel och medelhög osäkerhet.

Dziubinski: Passar Wesco in i temat Trump-handelsavtalet på samma sätt som Fluor?

Sekera: Ja, jag menar, det är en av dessa liknande men ändå olika typer av investeringsteorier. Företaget distribuerar elektriska nätverk, säkerhetsutrustning och utrustning för allmännyttiga tjänster, alltså alla olika typer av saker som kommer att användas vid byggnation av kontor, datacenter, kraftledningar, tillverkningsanläggningar och så vidare. En annan bra sak som jag tror kommer att gynna företaget är att majoriteten av intäkterna kommer från USA.

Dziubinski: Och ditt sista val denna vecka är ett större teknikbolag som har klarat sig ganska bra i år: ASML.

Sekera: Ja, ett aktie med 4 stjärnor, fortfarande med 22 % rabatt och endast 1,1 % direktavkastning, men det är ungefär rätt nivå för en teknikaktie. Företaget har en bred ekonomisk skyddsvall, även om osäkerheten är hög, men det är ju så med de flesta teknikaktier.

Dziubinski: Så varför är ASML ditt val denna vecka, Dave?

Sekera: ASML är företaget som tillverkar den utrustning som sedan används för att tillverka halvledare, särskilt de mer avancerade halvledarna som används i artificiell intelligens. Vi anser att ASML är ledande inom fotolitografisystem, som används för att tillverka de riktigt avancerade halvledarna. När jag tittar på alla dessa handelsavtal ser jag att de omfattar tiotals miljarder dollar för att bygga nya halvledarfabriker i USA, vare sig det gäller Nvidia, Taiwan Semi eller GlobalWafers. Men hur som helst tror jag att detta bara ger ett mycket större orderstock för detta företag när de bygger alla dessa nya fabriker under de närmaste åren.

Dziubinski: Tack för din tid i morse, Dave. De som vill ha mer information om någon av de aktier som Dave har talat om idag kan besöka Morningstar.com för mer detaljer. Vi hoppas att ni kommer att vara med oss om två veckor, måndagen den 2 juni, klockan 9 på morgonen östkusttid, klockan 8 på morgonen central tid, för The Morning Filter. Under tiden, gilla gärna det här avsnittet och prenumerera. Ha en fantastisk vecka och en trevlig Memorial Day.

Har du en fråga till Dave? Skicka den till themorningfilter@morningstar.com.


Författaren eller författarna äger inga aktier i de värdepapper som nämns i denna artikel. Läs mer om Morningstars redaktionella policy.

Correction: (19 maj 2025): En tidigare version av detta transkript stavade fel på namnet på Jaime Katz, analytikern som täcker Home Depot och Lowe's.

Facebook Twitter LinkedIn

About Author

David Sekera, CFA  Dave Sekera, CFA, is chief U.S. market strategist for Morningstar.

© Copyright 2025 Morningstar, Inc. Alla rättigheter förbehållna.

Användarvillkor        Privacy Policy        Cookie Settings        Upplysningar