Viktiga slutsatser
- Rick Rieder på BlackRock förväntar sig att den amerikanska ekonomin kommer att förbli motståndskraftig, även mot bakgrund av nya tullar och långsammare tillväxt.
- Tjänstesektorn kommer att vara mer isolerad från effekterna av tullarna, och medvind från konsumtion och artificiell intelligens kommer att bidra till att driva tillväxten när den första chocken av tullarna har avtagit.
- Vid Morningstar Investment Conference sade Rieder att den största risken för utsikterna just nu är ett ohållbart federalt underskott.
Även med störningarna från tullar i horisonten är Rick Rieder, Chief Investment Officer för globala räntepapper på BlackRock, övertygad om att den amerikanska ekonomin har utrymme att springa. I sitt tal på Morningstar Investment Conference i Chicago pekade Rieder på en amerikansk ekonomi som domineras av en tjänstesektor som är relativt isolerad från tyngden av avgifterna, en stark konsument och kraftig medvind från artificiell intelligens och andra nya tekniska framsteg.
“Folk är alldeles för pessimistiska”, säger Rieder. “Den amerikanska ekonomin är otroligt motståndskraftig. Det är ganska extraordinärt.” Han lade fram sitt argument för fortsatt styrka, men varnade också investerare för den enda stora risken som kan vända upp och ner på utsikterna.
Drivkrafter för ekonomisk styrka
Under det senaste halvåret har en dramatisk omläggning av handelspolitiken vänt upp och ned på utsikterna för den globala tillväxten och utlöst oro bland investerarna för en eventuell recession. Denna oro nådde ett crescendo i början av april och har sedan dess avtagit, men marknadsbevakare har varnat investerare för att ekonomin inte är utom fara, även om Trumpadministrationens tullar reduceras eller upphävs.
Även om nya tullar mot USA:s handelspartners kan leda till kortsiktiga prischocker och något högre inflation räknar Rieder med att ekonomin kommer att absorbera denna påverkan utan någon större inbromsning. Det beror på att en stor del av den ekonomiska aktiviteten i USA drivs av tjänstesektorn snarare än varusektorn. Till tjänstesektorn hör sjukvård, utbildning och andra immateriella produkter, medan varusektorn består av materiella produkter som bilar, vitvaror och kläder. Under de senaste decennierna har USA gått ifrån att vara en varu- och tillverkningsorienterad ekonomi.
Även om tullarna utan tvekan kommer att ge ringar på vattnet i alla branscher kommer tjänstesektorn att påverkas mindre än varusektorn, menar Rieder. “Tjänsteekonomier går inte in i recession”, säger han. Varuekonomier, å andra sidan, tenderar att vara mer cykliska och mer känsliga för förändringar i utsikterna. När tullchocken har klingat av ser Rieder medvind från en stark privatkonsumtion och ny teknik som artificiell intelligens och molnbaserad programvara. Rieder räknar med en nominell BNP-tillväxt på 4,2% för 2025 - lägre än tidigare år, men absolut inte recessionsartat.
En hög risk
Även om den amerikanska ekonomin kan vara väl positionerad för att stå emot tullar, lyfte Rieder fram en motvind som just börjat slå mot marknaderna. Oron för ett växande amerikanskt underskott har genomsyrat räntemarknaderna under de senaste månaderna, vilket har ökat volatiliteten och fått de längre räntorna att stiga. Rieder beskriver det federala underskottet som “den största risken på marknaderna i dag och under resten av året”.
I ett läge med större oro för inflation och stigande räntor globalt säger han att det finns en möjlighet att auktionerna inte kommer att fungera lika smidigt, särskilt om utländska köpare diversifierar bort från amerikanska skulder när dollarn försvagas och de politiska utsikterna ser osäkra ut. Det kan innebära volatilitet. “Du kommer inte att ha den ballast av internationella köpare som vi brukade ha”, säger han, och inhemska investerare kan förlora sin aptit om “säker” amerikansk skuld börjar snubbla. “Det finns en svansrisk” på marknaden, säger han. Risken är inte att USA inte kommer att kunna fullgöra sina finanspolitiska åtaganden, utan att en oförutsedd chock destabiliserar marknaden.
Dessutom kan ett ohållbart underskott göra saker och ting svårare för beslutsfattarna längre fram. Med en stigande skuld kan högre räntekostnader “äta upp all den finanspolitiska flexibilitet som landet har”, säger han. Han tror att oron för den amerikanska skuldbördan, som regelbundet dyker upp bland marknadsaktörer, känns mer angelägen på grund av den högre inflationen. Det är osannolikt att Fed kommer att sänka räntorna dramatiskt så länge pristrycket är fortsatt högt, “så nu eskalerar kostnaden för vår skuld”. Rieder tror att BNP-tillväxten måste vara fortsatt stabil och hög under de kommande åren för att motverka trycket från den växande skuldbördan.
Lärdomar för investerare
Mot denna bakgrund varnar Rieder investerare för den långa änden av avkastningskurvan. På längre löptider, säger han, är den extra volatilitet som orsakas av underskottskris inte värt det. Han föredrar räntebärande tillgångar med kortare löptider där investerare kan få jämförbar avkastning med mindre risk.
När det gäller risksäkring i allmänhet håller Rieder det enkelt: “Ta bara mindre risk. Du bör äga så många aktier som du är bekväm med att äga.” Investerare kan också överväga verktyg som buffrade ETF:er, säkringsstrategier eller alternativa tillgångar som guld eller till och med kryptovaluta för att minska risken på nedsidan. Han råder investerare att förbereda sig för en framtid som ser helt annorlunda ut än idag. “Alla som tror att de vet hur världen ser ut om två år, det tror jag inte att de gör.”
Författaren eller författarna äger inga aktier i de värdepapper som nämns i denna artikel. Läs mer om Morningstars redaktionella policy.