Det viktigaste i korthet
- Volatiliteten på marknaden har varit hög i år, men den ekonomiska statistiken har varit stabil.
- Inom aktieområdet ligger möjligheterna i internationella aktier, småbolag, sällanköpsvaror och -tjänster samt hälsovårdsaktier.
- Räntesegmentet är överlag attraktivt, men vissa sektorer, som företagskrediter, är övervärderade.
Efter en berg- och dalbanan för aktier och obligationer under första halvåret 2025 finns det fortfarande möjligheter i de hörn av marknaderna som har lämnats bakom. På Morningstar Investment Conference i Chicago delade Dominic Pappalardo, chefstrateg för multi-asset på Morningstar Investment Management, och Philip Straehl, Chief Investment Officer, med sig av sina perspektiv på marknaden och var de ser möjligheter.
På aktiemarknaderna ser Pappalardo och Straehl värde i internationella aktier, småbolag, globala konsumentvaror och hälsovårdsbolag. På räntemarknaden rekommenderar de en stor övervikt i amerikanska statsobligationer och en liten övervikt i tillväxtmarknader.
Marknad och ekonomisk bakgrund
“Vi hade en dramatisk utförsäljning i april som varade i åtta eller nio handelsdagar, och den var verkligen ojämn mellan olika sektorer”, säger Pappalardo. “Det följdes snabbt av en våldsam återhämtning i amerikanska aktier, där många av dessa sektorer studsade tillbaka ännu högre än de var före utförsäljningen den 2 april.”
Framför allt har de internationella marknaderna överträffat USA under första halvåret 2025, med regioner som Tyskland och Latinamerika upp nära 30% medan den amerikanska marknaden bara är upp 4%. “Trenden med att den amerikanska marknaden överträffar världen i stort sett slutade verkligen i år efter flera år”, säger Pappalardo.
Trots volatiliteten noterade Pappalardo att den ekonomiska statistiken har varit mycket stabil. “Faktorer som BNP, arbetslöshet och till och med inflation har varit riktigt stabila under årets första sex månader”, sade han.
Var man kan investera i aktier
Straehl pekade på fyra huvudsakliga möjligheter för aktieinvesterare halvvägs in i 2025: aktier i sällanköpsvaror och -tjänster, hälsovårdsaktier, internationella aktier och småbolag.
Den främsta drivkraften bakom dessa möjligheter är värderingen. Sektorn för sällanköpsvaror och tjänster handlas med 15% rabatt på sitt uppskattade verkliga värde, hälsovårdssektorn handlas med 13% rabatt och småbolag handlas med 20% rabatt.
Straehl fokuserade specifikt på konsumentaktier och pekade på tre huvudskäl till att de har blivit undervärderade. Den första är kostnadsinflationen. “Du har livsmedelsföretag och dryckesföretag som påverkades avsevärt av de ökade kostnaderna för råvaror - ägg, kaffe, allt möjligt. Många saker har stigit mer än den genomsnittliga inflationen. Dessa företag måste anpassa sig och hitta sätt att bli mer lönsamma, men vi tror att den dynamiken fortfarande tynger förväntningarna på dessa aktier.”
Ett annat skäl är den tröga kinesiska tillväxten, som “har varit en besvikelse efter pandemin”, säger Straehl. “Vi har sett en del mer positiva trender, med tanke på vissa av de stimulansåtgärder som aviserats. Men totalt sett har konsumenttillväxten i Kina minskat betydligt jämfört med nivån före pandemin.”
Det tredje skälet är tullsatsen. “Många konsumentföretag har komplexa leveranskedjor och måste köpa varor i många olika jurisdiktioner”, säger Straehl. “Och den osäkerhet vi har bevittnat de senaste veckorna, som verkligen inte är över än, har tyngt prissättningen på vissa konsumentaktier.”
Under de kommande 10 åren förväntar sig Straehl en negativ förändring i värderingen av amerikanska företag och en ytterligare försvagning av den amerikanska dollarn, vilket ger internationella aktier utrymme att överträffa. “Vi tror att amerikanska aktier kommer att ha en hyfsad avkastning, runt 6% på nominell basis, men vi tror att internationella aktier och aktier på tillväxtmarknader är prissatta för att ge högre avkastning.” Han förutspår en avkastning på 8% för aktier på utvecklade marknader och 11% för aktier på tillväxtmarknader.
Var man kan investera i obligationer
Pappalardo förklarade att räntebärande tillgångar har nått en punkt där det ger ett visst värde att bara ha dem i portföljen. “Det värdet kan komma från skydd på nedsidan om volatiliteten ökar igen, eller det kan komma från den inkomst som räntebärande tillgångar genererar när du har statsobligationsräntor i mitten av 4% -området i USA, med internationella avkastningar ännu högre i vissa fall”, sa han.
Han noterade att investerare, till skillnad från den senaste tiden, kan få en solid avkastning på över 4% på amerikanska statsobligationer och ännu högre räntor på tillväxtmarknadsskulder, vilket gör ränteintäkter attraktiva. “När det gäller räntebärande värdepapper ligger möjligheten i det faktum att avkastningen är högre över hela spektrumet just nu”, sade han. “Vi gillar inte något segment särskilt mycket. Det finns några som vi tycker är rättvist värderade, men inga som vi har riktigt starka köpopinioner kring, som vi har när det gäller aktier.”
Pappalardo ser ett visst värde i tillväxtmarknadsskulder, som handlas med en rabatt på 10-15% jämfört med uppskattningen av verkligt värde. Han rekommenderade att behålla en liten övervikt i detta segment.
Den största överviktspositionen som han rekommenderade är amerikanska statsobligationer. “Vår rekommendation är att hålla högkvalitativ ränteförsäkring, eftersom prissättningen inte överensstämmer med att ta på sig ytterligare kreditrisk vid denna tidpunkt”, säger Pappalardo. Han rekommenderade investerare att positionera sig i mitten av avkastningskurvan, i löptidsintervallet fem till tio år.
Det finns ett segment där Pappalardo inte ser något värde. “Företagskrediter handlas till en riktigt dyr värdering just nu i förhållande till kreditspreaden, vilket är den extra avkastning du tjänar över och över statsobligationer för att ta kreditrisk. Dessa förhållanden är cirka 50%-60% av vad vi tycker att det verkliga värdet är.”
Författaren eller författarna äger inga aktier i de värdepapper som nämns i denna artikel. Läs mer om Morningstars redaktionella policy.