Editor's Note: Denna analys publicerades ursprungligen som en aktie av Morningstar Equity Research.
Morningstarbetyg för Vestas Wind Systems
- Uppskattat verkligt värde: 164 DKK
- Morningstar Rating: ★★★★★
- Morningstar Economic Moat Rating: Ingen
- Morningstars osäkerhetsbetyg: Hög
Vad vi tyckte om Vestas Wind Systems resultat
Vestas redovisade ett resultat för det första kvartalet 2025 som överträffade förväntningarna, med ett rörelseresultat före särskilda poster på 14 miljoner EUR, vilket var väl över bolagets konsensus som låg på minus 29 miljoner EUR.
Varför det är viktigt: Det växande bidraget från havsbaserad vindkraft till orderingång och leveranser bidrog till en ytterligare ökning av bolagets genomsnittliga försäljningspris, vilket gynnade marginalerna. Servicemarginalerna verkar också stabiliseras sekventiellt i takt med att koncernen genomför sin återhämtningsplan.
- EBIT-marginalen för segmentet Power Solutions var fortfarande negativ, men förbättrades avsevärt och steg med 710 punkter jämfört med föregående år till -2,4%. Detta uppnåddes trots kostnader relaterade till upprampningen av offshoreverksamheten och ogynnsamma säsongseffekter under första kvartalet.
- Ledningen bekräftade sin prognos för helåret om intäkter på mellan 18 och 20 miljarder EUR och en EBIT-marginal före särskilda poster på mellan 4% och 7%, båda i linje med våra förväntningar.
Slutsatsen: Vi behåller vårt estimat på 164 DKK i verkligt värde och vårt vallgrav-betyg för Vestas. Aktierna handlas fortsatt med mer än 40% rabatt mot vårt fair value efter den senaste tidens svaga aktiekurs och osäkerhet kring tullarnas påverkan på industrin.
Viktig statistik: Under kvartalet noterade Vestas en orderingång på 3,1 gigawatt, en ökning med 36% jämfört med föregående år, då svagheten på den amerikanska marknaden mer än väl uppvägdes av en stark efterfrågan på landbaserad vindkraft i Europa, Mellanöstern och Afrika samt ett bidrag på 1,5 GW från havsbaserad vindkraft.
- Power solutions intäkter uppgick till 2,5 miljarder EUR, en ökning med 43% från 1,8 miljarder EUR förra året, drivet av ett högre genomsnittligt försäljningspris och ökade leveranser i Nord- och Sydamerika samt Asien och Stillahavsområdet.
Författaren eller författarna äger inga aktier i de värdepapper som nämns i denna artikel. Läs mer om Morningstars redaktionella policy.